Kategorie
Blog

Jak usunąć starą folię przeciwsłoneczną z okna? Poradnik krok po kroku

Jak usunąć starą folię przeciwsłoneczną z okna? Poradnik krok po kroku

|

Stoisz przed wyzwaniem usunięcia starej folii przeciwsłonecznej z okna? To wyzwanie tylko z nazwy, bo dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi uporasz się z tym zadaniem bez większych przeszkód. Wszystko, czego potrzebujesz to kilka podstawowych narzędzi, które można znaleźć w każdym domu oraz odrobina wolnego czasu.

Brzmi dobrze, prawda? W takim razie, zobacz, co zrobić, aby skutecznie pozbyć się starej folii okiennej.

Masz w planach montaż nowej folii przeciwsłonecznej? Postaw na profesjonalną usługę.

Dla klientów z okolic Radomia, Łodzi, Warszawy, Lublina i Siedlec oferujemy profesjonalną usługę montażu folii na oknach. Jeżeli wolisz skorzystać z doświadczenia profesjonalnej firmy, zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy Solar Systems. 

jak usunąć starą folię przeciwsłoneczną

Jak usunąć z okna starą folię przeciwsłoneczną?

Krok 1 – przygotowanie sprzętu

Dla Twojej wygody podzieliśmy cały proces na cztery proste kroki, którymi możesz podążać, aby szybko usunąć folię przeciwsłoneczną z szyby. Każdy etap to zaledwie kilka-kilkanaście minut pracy, więc nie musisz poświęcać całego swojego wolnego popołudnia w tym celu.

Na początku zacznij od zebrania wszystkich potrzebnych narzędzi w jednym miejscu, aby usprawnić sobie pracę. Czego więc będziesz potrzebować?

  1. Płyn myjący do szyb, specjalny środek do usuwania folii lub ewentualnie zwykła ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń,
  2. ostry nożyk, najlepiej nóż do tapet,
  3. szpatułka samochodowa lub kawałek płaskiego, cienkiego plastiku (np. stara karta bankowa),
  4. czyste ściereczki z mikrofibry lub ręcznik papierowy,
  5. opcjonalnie rękawiczki ochronne, najlepiej lateksowe, które zapewnią odpowiednią swobodę ruchu.

Krok 2 – zmiękczanie starej folii okiennej

Zaletą folii przeciwsłonecznych jest ich wytrzymałość i trwałość, co może się jednak okazać minusem, gdy pojawia się potrzeba ich usunięcia, na przykład w celu wymiany na nowe modele. Dlatego ważnym krokiem jest odpowiednie zmiękczenie starej folii okiennej.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim rozpocznij od równomiernego nałożenia płynu na folię przeciwsłonecną, najlepiej za pomocą spryskiwacza, który pozwoli Ci kontrolować ilość wody i uniknąć tworzenia się na framudze lub parapecie kałuż. Jeśli te się już pojawią, usuń nadmiar płynu za pomocą ścierki lub ręcznika papierowego.

Spryskaną powierzchnię pozostaw na około kwadrans, aby płyn zdążył rozmiękczyć folię i znajdujący się pod nią klej. Co ważne, nie zajmuj się usuwaniem folii w gorący, mocno nasłoneczniony dzień, ponieważ w takich warunkach płyn czy wodą będą szybko odparowywać, co utrudni Ci zadanie. W razie potrzeby możesz po kilku minutach raz jeszcze spryskać całą powierzchnię.

Polecane: Jaka folia przeciwsłoneczna do mieszkania? Zobacz najlepsze propozycje

Krok 3 – usuwanie folii przeciwsłonecznej z szyby

Po odczekaniu odpowiedniego czasu, zacznij delikatnie podważać folię nożykiem do tapet, zaczynając od jej krawędzi – podważ ją tak, aby można jeden róg wygodnie chwycić palcami. Jeśli folia przeciwsłoneczna stawia zbyt duży opór przy odklejaniu, nie ciągnij jej na siłę – zamiast tego spryskaj całą powierzchnię jeszcze raz i daj wilgoci chwilę na zadziałanie.

Czasami folia może się rwać, ale jest to całkiem normalne – zwłaszcza w przypadku folii przeciwsłonecznych, które były długo przyklejone do szyby. Oczywiście, tego typu sytuacja utrudnia proces i go wydłuża, ale nie uniemożliwia usuwania.

Jeżeli jednak folia dobrze schodzi, ciągnij ją równomiernie, aby uniknąć wspomnianego rozrywania. Nie śpiesz się, bo pośpiech może torpedować Twoją pracę i spowodować niepotrzebne uszkodzenia, a w konsekwencji w konsekwencji wydłużyć czas całej operacji.

Jeśli zauważysz, że któryś obszar jest zbyt suchy, spryskaj go raz jeszcze, aby ułatwić sobie ściąganie folii. A gdy to rozwiązanie nie pomaga, możesz również spróbować odwrotnego działania, czyli podgrzać suszarką do włosów ten newralgiczny obszar, gdyż ciepło powinno pomóc w odklejaniu.

Krok 4 – czyszczenie szyby z kleju

Czas na ostatni krok, czyli czyszczenie okna. Po usunięciu folii przeciwsłonecznej, na szybie prawdopodobnie pozostaną nieestetyczne reszki kleju, których należy się pozbyć.

Aby to zrobić skutecznie i bezpiecznie dla szyby, ponownie nanieś płyn myjący za pomocą spryskiwcza i użyj szpatułki lub karty kredytowej, aby delikatnie zeskrobać resztki kleju. Nie pocieraj zbyt mocno, aby nie zarysować okna! Na koniec umyj okno jak zawsze za pomocą czystej ścierki.

I gotowe – Twoja szyba znowu lśni czystością!

Jak wybrać nową folię przeciwsłoneczną?

Podążając za naszym poradnikiem, przygotowałeś okno na nowe działania. Być może chcesz zostawić szybę w jej neutralnym wydaniu, a może sięgnąć po nową folię przeciwsłoneczną lub antywłamaniową? Podpowiadamy zatem, jak wybrać najlepszą opcję, gdy zdecydujesz się na drugie rozwiązanie.

Wybór odpowiedniej nowej folii może zdziałać cuda dla Twojego domu czy biura, a rynek dość często oferuje nowe możliwości, którym warto się przyjrzeć. W końcu dobrze dobrana folia może znacznie poprawić komfort termiczny pomieszczeń czy zwiększyć ich bezpieczeństwo!

Podrzucamy więc kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszą folię dla swoich potrzeb:

  • Poziom przyciemnienia – folie są różne – od lekko zaciemniających wnętrza po mocno chroniące przed słońcem. Jeśli pracujesz w biurze, lekkie przyciemnienie może być wystarczające, aby nie odcinać się całkowicie od naturalnego światła z zewnątrz.
  • Funkcjonalność – oprócz ochrony przed słońcem, niektóre folie oferują dodatkowe korzyści i funkcjonalności takie, jak zwiększenie prywatności, odporności szkła na uderzenia mechaniczne czy zabezpieczenie przed UV.
  • Trwałość – wybierz folię, która jest odporna na zarysowania i łatwa w utrzymaniu, dzięki czemu przetrwa ona dłużej w idealnym stanie.
  • Łatwość czyszczenia – folie należy regularnie czyścić, aby zachować ich walory estetyczne – zwłaszcza gdy montujesz je po zewnętrznej stronie okna, gdzie różnego rodzaju zanieczyszczenia będą łatwiej przyklejać się do ich powierzchni.
  • Estetyka – każda folia może dodać Twoim oknom nowoczesnego wyglądu, a niektóre produkty na pierwszy plan wysuwają właśnie kwestie estetyczne i dekoracyjne.

Wybór odpowiedniej folii to klucz do stworzenia idealnego wnętrza, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale i stylowe i dopasowane do klimatu danego mieszkania. Mówi się, że każdy detal ma znaczenie, więc warto poświęcić chwilę na dokładne przemyślenie swoich potrzeb, aby jak najlepiej dopasować do nich folię.

Polecane: Ile kosztuje montaż folii okiennej? Przykładowe ceny

Czy można nakleić nową folię na starą?

Nie chcesz usunąć całkowicie folii przeciwsłonecznej z okna, a tylko zamienić ją na nowy model. W Twojej głowie może więc pojawić się pytanie, czy musisz usuwać starą z szyby? Może lepiej byłoby po prostu nakleić nowy produkt na stary – w ten sposób oszczędziłbyś sobie pracy.

Niestety, zazwyczaj takie działanie jest odradzane, nie tylko z powodu kwestii estetycznych, ale również – a może przede wszystkim – praktycznych. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka, a poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Obniżona przyczepność – nowa folia może nie przylegać prawidłowo do starej, co może prowadzić do powstawania pęcherzyków powietrza, nierówności, a nawet odpadnięcia nowej warstwy.
  • Efektywność – nałożenie nowej folii na starą może zakłócić jej właściwości izolacyjne oraz ochronne przed promieniami UV. Dwie warstwy folii mogą także różnić się odbiciem i absorpcją światła, co może prowadzić do nieoczekiwanych i niepożądanych efektów, jak np. zwiększone nagrzewanie się szyby.
  • Niższa estetyka – stara folia oblepiona z dwóch stron klejem może z czasem żółknąć lub zmatowieć. I tak nakładanie nowej folii na starą może pogorszyć wygląd okna, sprawiając, że będzie wyglądało na brudne lub zamglone, a naprawienie tej sytuacji będzie trudniejsze, gdyż wymagałoby usunięcia obu warstw.

Jeżeli zatem planujesz odnowienie wyglądu swojego okna za pomocą nowych folii przeciwsłonecznych lub ochronnych, najlepiej jest usunąć starą warstwę, dokładnie oczyścić szybę i dopiero wtedy zainstalować nową zupełnie folię. Dzięki temu masz całkowitą pewność, że będzie ona funkcjonować zgodnie z Twoimi oczekiwaniami i spełni swoje zadanie przez długie lata.

A jak pokazaliśmy w tym krótkim poradniku, proces usuwania starej folii przeciwsłonecznej nie jest skomplikowany i pracochłonny, więc warto poświęcić te kilkadziesiąt minut, aby mieć stuprocentową gwarancję, że ostateczny efekt będzie satysfakcjonujący.